Μουσείο Κάστρου Χλεμούτσι
![Κλειδί νευρώσεως σταυροθολίου, με ανάγλυφο πρόσωπο άνδρα που σχηματίζεται από φύλλα. Χρονολογείται περ.1225–36. Μουσείο Κάστρου Χλεμούτσι, Ηλεία](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2018/03/Κλειδί-νευρώσεως-σταυροθολίου-150x150.jpg)
![Μαρμάρινη επιτάφια πλάκα της πριγκίπισσας Άννας Βιλλεαρδουίνης, κόρης του βυζαντινού ηγεμόνα της Ηπείρου Μιχαήλ Β', τρίτης και τελευταίας συζύγου του Γουλιέλμου Β' Βιλλεαρδουίνου. Προέρχεται από την Ανδραβίδα και χρονολογείται το 1286. Μουσείο Κάστρου Χλεμούτσι](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2018/03/Η-μαρμάρινη-επιτάφια-πλάκα-της-πριγκίπισσας-Άννας-Βιλλεαρδουίνης-150x150.jpg)
![εικ.16](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2017/08/εικ.16-150x150.jpg)
![Η μόνιμη θεματική έκθεση του μουσείου στο Κάστρο Χλεμούτσι, με τίτλο ''Η εποχή των ιπποτών-Οι σταυροφόροι στο Μοριά'', περιλαμβάνει περισσότερα από 500 αντικείμενα, που χρονολογούνται από τον 13ο έως τον 15ο αι μ.Χ. Επικεντρώνεται στην ενδιαφέρουσα και κρίσιμη ιστορική περίοδο του φράγκικου Πριγκιπάτου της Αχαϊας.](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2017/08/εικ.12-150x150.jpg)
![Το κάστρο Χλεμούτσι ιδρύθηκε το 1220-1223 από τον ηγεμόνα Γοδεφρείδο Α΄ Βιλλεαρδουίνο και αποτέλεσε το ισχυρότερο φρούριο του φράγκικου πριγκηπάτου της Αχαΐας, που γνώρισε ιδιαίτερη ακμή κατά την εποχή των Βιλλεαρδουίνων.](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2017/08/εικ.1-150x150.jpg)
![OLYMPUS DIGITAL CAMERA](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2017/07/εικ.15-150x150.jpg)
![OLYMPUS DIGITAL CAMERA](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2017/07/εικ.17-150x150.jpg)
![εικ.16](https://ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2017/07/εικ.16-150x150.jpg)
Το Μουσείο Κάστρου Χλεμούτσι/Clermont στεγάζεται στον εσωτερικό περίβολο του ομώνυμου αρχαιολογικού χώρου, στο Δήμο Ανδραβίδας – Κυλλήνης. Ηλείας, συμπληρώνοντας το μουσειακό και αρχαιολογικό χάρτη της περιοχής. Αναπτύσσεται με τέτοιο τρόπο, ώστε να αποτελεί ένα ”ανοικτό μουσείο”, όπου το κέλυφος του μουσειακού χώρου συνιστά και το σημαντικότερο έκθεμά του.
Η έκθεση επικεντρώνεται στην ενδιαφέρουσα και κρίσιμη ιστορικά περίοδο του Πριγκιπάτου της Αχαϊας (13ος-15ος αι. μ.Χ.), στην οποία εντάσσεται και το κέλυφος του μουσειακού χώρου, το κάστρο Χλεμούτσι.
Στόχος της είναι η προβολή της Φραγκοκρατίας στη μεσαιωνική Ελλάδα με έμφαση στη φράγκικη Ηλεία, μέσω του πλούσιου αρχαιολογικού αποθέματος, που προέρχεται κυρίως από ανασκαφές σε μεσαιωνικές θέσεις της περιοχής.
-18 Απριλίου – Διεθνής Ημέρα Μνημείων
-18 Μαΐου – Διεθνής Ημέρα Μουσείων
-Tο τελευταίο Σαββατοκύριακο Σεπτεμβρίου κάθε έτους
-28 Οκτωβρίου
-Κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα από 1ης Νοεμβρίου έως 31ης Μαρτίου
25η Μαρτίου – Εθνική Εορτή
Μ.Παρασκευή: 12.00-17.00
Κυριακή του Πάσχα
1η Μαΐου – Εργατική Πρωτομαγιά
25η Δεκεμβρίου – Χριστούγεννα
26η Δεκεμβρίου
Τηλέφωνο : 2623095033